Historia uprawy konopi indyjskich
Historia uprawy konopi indyjskich

Roślina ta jest znana ludzkości od tysięcy lat, a intensywne zainteresowanie jej właściwościami i potencjałem trwa od około dwóch stuleci. Warto więc dowiedzieć się więcej na temat zagadnienia, jakim jest historia uprawy konopi indyjskich. Ślady ich nasion zostały bowiem znalezione nawet na Syberii – odkrycie to datuje się na 3000 r. p.n.e. Nie oznacza to jednak, że rośliny te nie były znane ludzkości już wcześniej. Zapraszamy do przeczytania artykułu poświęconego najważniejszym zagadnieniom z ich historii.

Co trzeba wiedzieć o dawnej uprawie konopi?

Konopie indyjskie prawdopodobnie były uprawiane już w 8000 r. p.n.e. - wytwarzano z nich przede wszystkim sznury i tkaniny. Dlatego można je uznać za jedne z najwcześniejszych roślin włóknistych znanych w historii, które miały udział w handlu międzykontynentalnym. Do 1450 r. n.e. wzrastało zainteresowanie ich właściwościami, a także możliwościami zastosowania w produkcji tkanin, papieru i innych wyrobów na terenie Europy oraz Azji. Z ich włókien były wykonane nawet żagle statków, którymi Krzysztof Kolumb dopłynął do Ameryki. Z historii wynika, że w 1533 r. w Anglii i w 1616 r. w Wirginii istniał obowiązek uprawy konopi indyjskich ze względu na ich potencjał komercyjny.

Ważne zagadnienia z historii uprawy konopi

Już w 1800 r. rośliny te były sprzedawane w publicznych aptekach w USA i traktowane jako składnik produktów stosowanych w celach zdrowotnych. Historia wskazuje, że po wojnie secesyjnej zaczęto wprowadzać obostrzenia dotyczące uprawy konopi indyjskich, przez co zainteresowanie nimi na pewien czas zmalało.

 

Jeśli chodzi o XX wiek, to w pierwszej połowie roślina ta zaczęła pojawiać się na większą skalę również w Europie. Prowadzono także badania i stawiano na rozwój tej dziedziny, czego efektem są m.in. dokonane w 1995 r. zmiany legislacyjne - wówczas zarejestrowano 12 legalnych odmian (aktualnie jest ich ponad 60). Współcześnie istnieje wiele zapisów prawnych regulujących możliwość uprawy, produkcji i korzystania z wyrobów wytwarzanych z konopi indyjskich. Przykładowo, legalnie można kupić kapsułki i olejki z CBD dostępne w sklepie online cbdzdrowie.pl.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl